جذب سرمایه فرنگی در کیف لپ تاپسازی چه‌طور محقق می شود؟! – ۲

موردی که به‌نظر می رسد مسوولان صنعتی سرزمین چندان به آن پایبند نیستند ; چراکه به راحتی از موضع مقدار درصد داخلی‌سازی کیف لپ تاپهای ایجاد مشترک کوتاه آمدند . اما گونه حمایت‌های مدنی از صنعت کیف لپ تاپ هم در برزیل مضاعف گوناگون از جمهوری اسلامی ایران است ; چراکه این سرزمین در دوره‌ای دست از حمایت‌های تعرفه‌ای کیف لپ تاپسازان این مملکت برداشت تا رقابت‌پذیری را درین صنعت محقق نماید . این در حالی است که صنعت کیف لپ تاپ در ایران با گذشت نیم قرن از فعالیتش کماکان صنعتی وابسته به تصمیمات و حمایت‌های مدنی است . ولی در حالی که صادرات در برزیل بعد از ایجاد کیف لپ تاپهای کیفیت خوب و به دنبال آن داخلی‌سازی این تولیدات شکل گرفت در ایران صادرات تولیدات فعلی به آرزوها و آرزوی کیف لپ تاپسازان و مسوولان صنعتی تبدیل شده‌است ; بدین ترتیب در حالی نتایج این پژوهش نشان‌دهنده آن است که دولت برزیل با فهم و شعور این که کیف لپ تاپسازی اثر جدی بر شاخص‌های اقتصادی داراست با بنا کردن برنامه‌ای مدون سعی کرده در زمره مهم‌ترین کشورهای کیف لپ تاپساز عالم قرار بگیرد که صنعت کیف لپ تاپ کشور‌ایران هم دارای مزیت‌های بخش اعظمی از جمله نسبت مالکیت کیف لپ تاپ , جمعیت کافی , شرایط استراتژیک در ناحیه است ; به این ترتیب در شرایطی‌که وزارت صنعت با در نظر گرفتن شروط داخلی‌سازی , صادرات و انتقال تکنولوژی کارایی دارااست با جذب سرمایه‌گذاران فرنگی فصل جدیدی در صنعت کیف لپ تاپ را رقم بزند ; اما یک کدام از لازمات حیاتی برای جذب بیشتر سرمایه فرنگی در نظر گرفتن سیاست‌های جذاب در قوانین سرمایه‌گذاری خارجی است . در‌پی به بررسی تجربه برزیل در بسط صنعت کیف لپ تاپ این مرز و بوم می‌پردازیم .

نگاهی به تجربه صنعت کیف لپ تاپ برزیل


پيدايش صنعت کیف لپ تاپ در برزيل به سال کیف لپ تاپ دخترانه گشوده مي‌گردد . با اين‌حال , تا سال ۱۹۵۲ به جز سرمايه‌گذاري دولت در صنايع متعلق همچون فولاد سياست خاصي براي اين صنعت اعمال نشد . تا آن زمان , صرفا قطعات وارداتی در برزيل مونتاژ مي‌شد که مانعي براي رشد بازار داخلي برزيل به‌شمار مي‌رفت . در اين زمان به‌دليل حجم بالاي واردات وسايل نقليه , ترازپرداخت‌ها با کسري‌هاي شديدي مواجه شد . در سال ۱۹۵۶ در قالب «برنامه کیف لپ تاپ» دولت برزيل گام‌هاي موثري در راستاي پياده‌سازي سياست جايگزيني واردات انجام داد . مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين برنامه مشتمل بر بستن بازارهاي داخلي به روي واردات , الزام شرکت‌هاي خارجي به رعايت داخلي‌سازی ۹۵ – ۹۰ درصدی طي ۵ سال و اعطاي مشوق‌هاي مالي ( قالب پرداخت يارانه ) به شرکت‌هاي تامين‌کننده بود .

به وقوع پیوستن نرخ‌هاي پرورش بالا بين زمان ۱۹۶۸ و ۱۹۷۳ ( سال‌هاي طلايي صنعت کیف لپ تاپي برزيل ) از پيامدهاي اصلي اجراي اين برنامه بود . از سال ۱۹۷۳ به آنگاه و به‌ويژه در طول وقوع معضل نفتي , برزيل بر توسعه صادرات از طريق ارائه مشوق هاي صادراتي اعم از معافيت‌هاي مالياتي براي ورود ماشين‌آلات و تجهيزات و معافيت از ماليات بر بها افزوده ( توليدات صادراتي ) تمرکز کرد . در اين رويکرد شرکت‌ها ملزم به منعقد قراردادهاي درازمدت صادراتي و رعايت داخلي‌سازي ۸۵ درصدي شدند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *